Brezilya Fönü Evde Yapılabilir Mi?

keratin bakımı

Öncelikle brezilya fönü, çok fazla kıvırcık ve dalgalı bir saç yapısına sahip olan kişilerin uzun süre düz saç kullanabilmesini sağlamak amacıyla uygulanan bir saç bakım türüdür. Çoğu zaman kadınlar tarafından tercih edilen bu uygulama, 2 -3 saatlik bir uygulamadır.

Genellikle kuaförler tarafından uygulanan brezilya fönü, uzmanlık gerektiren bir iştir. Her ne kadar evde uygulanması tavsiye edilmese de, kendine güvenen ve saçlarının yıpranmasından korkmayan kişiler tarafından evde de uygulanabilmektedir.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Evde brezilya fönü uygulamak için gerekli bazı malzemeler bulunmaktadır. Bunlardan asıl olanları keratinli şampuan, keratin, ince tarak ve düzleştirici olurken, yardımcı malzemeler ise; eldiven, saç bonesi, keratini koyacak bir kase ve bunun gibi malzemelerdir.

Brezilya fönünü evde yapabilmek için öncelikle saçları sülfatsız ya da keratinli şampuan ile yıkamak ve yüksek ısıda olmamak kaydıyla yüzde 80-90’a kadar kurutmak gerekir.

Ardından saçları 4 ya da 5 eşit parçaya ayırıp keratin ile saç botoksu yapmak ve ince tarakla iyice keratini yaymak gerekir. Tepeden toplanan saçlar boneye geçirilerek 20 ila 40 dakika arası bekletilir. Ardından hafif ısıdaki saç kurutma makinesi ile üzerinden geçilen saçlar, saçın ince ya da kalınlığına göre 205-230 derecelik ısıdaki düzleştirici ile işlemden geçirilir.

Brezilya fönünün ardından 3 gün daha saçın düzleştirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir