Diyaliz Nedir?

Diyaliz böbrek hastalarının böbrek nakli yapılamadığı süreçlerde bağlı kaldığı bir cihazdır. Diyalize bağlı olan böbrek hastalarının hayata tutulmaları daha kolaydır. Bu süreçte böbrek işlevlerinin bir kısmı diyaliz cihazı sayesinde yerine getirilmektedir. Buna karşılık pek çok hayatsal aktivite ve imkanlardan da uzak kalınmaktadır.

Kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Bu nedenle böbrek bulunana kadar hastaların hayatta kalmaları ve böbreklerinin tamamen iflas etmemesi sağlanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 60 bin civarı böbrek hastası diyalize bağlı olarak yaşamaktadır. Dünya genelinde ise 2 milyon hasta diyalize bağlı yaşamaktadır.

Diyaliz Faydaları

Diyaliz böbrek işlevlerinin bir kısmını yerine getirmektedir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği sorunu olan hastaların diyalize bağlı olarak yaşamaları mümkün olmaktadır. Böbrek nakline alternatif bir tedavi olarak düşünülmemesi gerekiyor. Geçici ve kalıcı olmayan bir süreçtir diyebiliriz. Bu süreci şuradan inceleyebilirsiniz.

Diyaliz makinesine bağlı kalan hastalar pek çok yaşamsal faaliyetten de uzak kalmaktadır. Su kısıtlaması, sosyal hayattan uzaklaşma ve seyahat engeli bu problemlerden yalnızca birkaçıdır. Bunun yanında çocukarda gelişme geriliği, iş ve çeşitliği eğitimlerden geri kalma diğer problemler arasındadır.

Böbrek problemi olan hastaların nakil yaptırmaları şarttır. Diyalize bağlı olan hastalara oranla yaşam kaliteleri çok daha iyidir. Bu noktada sorun uygun böbreğin bulunmasıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde milyonlarca hastanın uygun böbrek beklediklerini unutmamamız gerekiyor. Özellikle böbreğin çok pahalı olması ve tedavisinin de maliyetli oluşu süreci zorlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir