Normal Doğum Yapmanın Faydaları

Asıl olan doğum yöntemi normal doğumdur. Annenin vajinasından bebeğin çıkarılması ile gerçekleşir. Normal doğumun en önemli belirtisi sancılar olmaktadır ve sancılar düzenli aralıklarla gelip gittikçe sıklaşmaktadır. Sancılarla beraber kanama ve doğum suyu gelirse doğum başlamış demektir. Ancak günümüz de birçok anne adayı gerek duydukları doğum efsanelerinden gerekse acıdan korkmalarından dolayı normal doğumu tercih etmemektedirler. Normal doğumun hem bebeğin hem de annenin sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. K.ısaca faydalarına değinelim:

-Annenin iyileşme süreci normal doğum da daha hızlıdır, hal böyle olunca bebeğiyle doğal olarak daha çabuk iyileşebilecektir. Anne çabuk toparlandığından emzirmeye daha kolay uyum sağlar ve hemen emzirmeye başlayabilir.

-Normal yoldan doğan bebeklerde solunum riski daha az olmaktadır.

-Normal doğum aşamasında bebek de endorfin yani mutluluk hormonu salgılanır ve bebek böylece dünyaya daha kolay adapte olur. Bebeğin anneye daha kolay bağlanmasına yardımcı olur.

-Normal yoldan doğan bebeklerin yoğun bakıma alınma oranları daha azdır kaynak olarak Tokat kadın doğum uzmanı

-Normal doğum da anestezi alınmadığı için anestezinin yaratacağı riskli durumlardan kurtulunmuş olmaktadır.

-Normal doğum yapan annelerin bebeği ile arasında ki güçlü bağ hemen oluşmak da ve anne bebeğini emzirmeye daha cabuk adapte olmaktadır.

-Normal doğum ile gelen bebeğin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu bilinmektedir. Çünkü bebek doğum aşamasında, doğum kanalından geçerken bir takım bakteriler ile temas etmekte ve bu bakterilerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

Kısaca; normal doğumun hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından, doğum aşamasın da ve doğumdan sonraki süreç de birçok faydaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir