Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Psikolojik Danışmanlık

Psikolog İstanbul

Travma sonrası stres bozukluğu, çağımızın en bilinen psikolojik rahatsızlıklarından birisidir. Artan kaygı düzeyi, uyarılma düzeyinde artış ve travmayı hatırlatan uyaranlardan uzak durma gibi belirtiler gösteren travma sonrası stres bozukluğunda hastaların aşırı tepkiler gösterdikleri bilinmektedir. Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişiler genellikle, ölüme şahit olan, ölüm tehdidi alan, cinsel saldırıya maruz kalan ya da ciddi şekilde yaralanan bireyler olarak da tanımlanabilmektedir. Görüldüğü üzere son derece ciddi bir rahatsızlık olan travma sonrası stres bozukluğu bu nedenle yalnızca bu alanda uzman psikolojik danışmanlık merkezlerinden alınacak olan destek ile tedavi edilmelidir. 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri 

Travma sonrası stres bozukluğunun anlaşılabilmesi için farklı belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Buna göre TSSB hastası olan kişilerde travma yaratan olaylara karşı tekrarlayan anılar ya da kabusların görüldüğü bilinmektedir. TSSB hastaları, olayları anımsatan uyaran ya da durumlara karşı belirgin seviyede fizyolojik tepkiler de verebilmektedir. 

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde uykuya kalmada ya da uyanık kalmada zorluk, sürekli ürkme hali ve aşırı derece tetikte olma durumu gibi farklı belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle birden fazla belirtinin görüldüğü TSSB’de tam teşhis için iyi bir psikolog İstanbul adresinden destek alınması büyük önem arz etmektedir. Buna göre İstanbul’da danışmanlık hizmeti veren tecrübeli ve başarılı danışmanlık merkezleri arasında en iyi tercihi yapmak isteyenlere Homopsychologicus ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir