Yapay Zeka İnsanlığı Tehdit mi Ediyor?

Yapay zekanın gelecekte mesleklerimizi elimizden alacağına dair endişe yapay zeka eğitimleri ve makaleleri yaygınlaştıkça artıyor. Günümüzdeki yaratıcılıktan uzak, rutin halinde ilerleyen işleri yapan robot fikirleri aslında hayatı oldukça kolaylaştıracaktır. Ancak yapay zekaya verileri ve algoritmayı işleyen de insandır. Yani yaratıcılık gerektiren işlerde yapay zeka insanların yerini alamayacaktır. Elbette bu konuda bilim dünyasında farklı görüşler var. Eğitim programına www.doorteknoloji.com/meb-2023-egitim-vizyonu/yapay-zeka-ogretmen-egitimi linkinden göz atabilirsiniz.

Stephen Hawking yapay zekaların da uzaylılar gibi insan ırkı için bir tehdit oluşturabileceğini düşünüyor. Elon Musk ise yapay zekalara karşı önlem alabilmek için binlerce dolar yatırım yapıyor. Apple’ın mimarlarından Steve Woz Wozniak da aynı endişeye sahip olduğu için yapay zekanın askeri alanda kullanılmasına sıcak bakmıyor.

Yapay Zekaya Pozitif Yaklaşım

Grady Booch tümleşik modelleme dilinin mucidi aynı zamanda da bir filozof olarak hisleri olmayan bir yapay zekadan çok güçlü olsa bile korkmanın gereksiz olduğunu düşünüyor. Varoluşsal bir kaygının Amerikan aksiyon sinemasının kurgularını beslemesine mahal vermektense yapay zeka teknolojileri ile ilgilenip hayat kalitemizi arttırmaya odaklanmanın gerektiğini savunuyor. 

Google’da çalışan bilim insanları tarafsızca çalışmalarına devam ediyor. Robotun kullanıma sunulmadan önce sayısız simülasyona tabi tutularak, sınırlandırılmış keşif yaklaşımı adı altında çözümler getirilmiş durumdadır. Sorunlar iyi belirlendiği sürece mükafat korsanlığı, alana saygı gibi kavramlar da yapay zekalara öğretilebilir. Hatta kimi çevreler, yapay zekanın yeni iş alanları yaratabileceğini, işsizlik sorununu arttırmak yerine azaltabileceğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir